Uprawa cebuli z nasion

Wrzesień 19, 2009

Glebę pod cebulę trzeba jesienią głęboko przekopać i znawozić dobrze rozłożonym obornikiem. Nasiona siejemy wczesną wiosną, gdy gleba rozmarznie i da się przekopać. Gdy ziemia „osiądzie” wyrównujemy jej powierzchnię grabiami i siejemy cebulę w rzędy oddalone od siebie o 25-30 cm na głębokość 1 – 1,5 cm. Na zagon o powierzchni 10 m2 musimy wysiać 8-14 g nasion. Pamiętajmy, że nasiona cebuli zachowują zdolność kiełkowania tylko do dwóch lat i w razie posiadania niepewnego materiału siewnego należy zrobić próbę kiełkowania – przed siewem należy nasiona zaprawić, szczególnie przeciw śmietce, która może zniszczyć wschody.

Rośliny wschodzą po 2-3 tygodniach, a czasem nawet jeszcze później. Jeśli do nasion cebuli dodamy nieco nasion roślin szybko kiełkujących, np rzodkiewki czy sałaty, to zasiane rzędy będą prędzej widoczne, co umożliwi wcześniejsze odchwaszczenie.

Po wzejściu roślin trzeba przerwać zbyt gęsto rosnące siewki, tak aby na jednym metrze pozostawić 30 – 50 sztuk roślin. Dalsze zabiegi polegają na starannym usuwaniu chwastów i podlewaniu w razie długotrwałej suszy. ale tylko do czasu wytworzenia cebul, tj. zwykle do połowy lipca.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: